O tym jak było dawniej, słuchamy zazwyczaj z zainteresowaniem i czasami niedowierzaniem. Opowieści naszych babć o metodach wychowawczych z czasów ich dzieciństwa traktujemy jednak z pobłażliwym uśmiechem. Przecież większość z nich, nie przystaje do współczesnego świata. Kiedyś rodzina była bardzo silna. Dzisiaj, jeżeli rodzina jest podstawową komórką społeczną, to rozpad rodziny jest zarazem rozpadem społeczeństwa. Tej prostej zależności często nie widzą współcześni nam prominenci trzymający w rękach stery władzy.
Sięgając do XIX-wiecznej Francji, ksiądz Delasuss opisuje tradycję i rodzinę wpisaną w życie polityczne, gospodarcze i w system prawny państwa. Mimo upływu lat, ta wiedza jest niezmiennie aktualna. Warto z tego historycznego bogactwa przejmować mądre wskazówki dla odnowienia i umocnienia rodzin w naszej ojczyźnie i w Europie.
W książce między innymi o tym, jak powstają państwa i w jaki sposób państwo powinno zachowywać i wspierać rodzinę. Dlaczego jedne narody się rozwijają a inne zmierzają ku upadkowi? Dlaczego potrzebujemy pokoju społecznego? I na czym polega prawdziwa reforma społeczna? A ponadto: o różnych modelach rodziny, o autorytecie ojca, świętości matki i kulcie przodków.