Świadectwa o życiu i świętości Mnicha cudotwórcy. Niezwykły zbiór opowieści, anegdot i świadectw o życiu, cudach i świętości św. Charbela.
Książka powstała w oparciu o relacje naocznych świadków - zebrane i opracowane przez mnicha z klasztoru w Annaya, współbrata św. Charbela. Na podstawie zgromadzonych dokumentów (pochodzących przede wszystkim z archiwum klasztornego) autor przedstawia obszerne świadectwa osób, które osobiście spotykały się ze św. Charbelem lub doznały cudów i łask za jego wstawiennictwem.
W zderzeniu z trudami codzienności potrzebujemy umocnienia, wsparcia, inspiracji. A często także i wzoru do naśladowania. Z pomocą – mimo upływu lat – przychodzi nam Charbel. Święty mnich, pustelnik i cudotwórca z Libanu.
Życie, przykład i wstawiennictwo świętego Charbela Makhloufa cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To znak czasów: święty Libańczyk ostatnie 23 lata swojego życia spędził w pustelni, ofiarowując swoje życie Bogu poprzez modlitwę i ascezę. Jego życie skupiało się wokół tego, co najważniejsze (zob. Łk 10, 38–42). I o tym przypomina nam on po dziś dzień.
Charakter, wiarę i życie Świętego – począwszy od narodzin, przez odpowiedź na powołanie, lata modlitwy i pełną godności śmierć – przybliża nam o. Hanna Skandar z Zakonu Libańskich Maronitów. Święty Charbel łączył umiłowanie Chrystusa, prostotę, pokorę i cierpliwość w cierpieniach z niezwykłą umysłowością i pobożnością. Jak relacjonuje o. Skandar, jego wiara posiadała głęboko ewangeliczny charakter, odprawiał Mszę Świętą tak, jakby widział samego Chrystusa. Inspiracji do rozmyślań szukał z kolei m.in w O naśladowaniu Chrystusa Tomasza à Kempis i w pismach św. Alfonsa Marii Liguoriego. To dla nas bardzo cenna wskazówka.
Poznajemy Świętego, którego jedyną nadzieją był Bóg, pragnieniem – realizacja Ewangelii i naśladowanie Chrystusa, a celem Niebo. Sługę wszystkich, dobrowolnego niewolnika Chrystusa, takiego, jakim zapamiętali go jemu współcześni. Poznajemy także relacje osób, które doświadczyły cudownego wstawiennictwa Charbela. Bo dla Boga nie ma nic niemożliwego.
Paweł G. Szczepanik, Polonia Christiana 58