facebook
 
REGULAMIN  |  O NAS  |  KONTAKT  |  ZAREJESTRUJ | ZALOGUJ
 
 
Parlament w Polsce. Przemiany polityczno-ustrojowe na przestrzeni XX wieku

Parlament w Polsce. Przemiany polityczno-ustrojowe na przestrzeni XX wieku

cena: 20,00 zł
dostępna ilość:
stan
 

Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych to czas poważnych zmian na najwyższych szczeblach władzy w Polsce. To także początek zainicjowanej przez komunistów transformacji ustrojowej, której nie należy utożsamiać jedynie z przemianami ekonomicznymi. Po wydarzeniach roku 1989 zmieniał się w Polsce cały system rządów, a w jego ramach zmieniała się także rola parlamentu.


Konstytucyjne organy państwa stały się polem głównych sporów politycznych, miejscem zapadania istotnych dla kraju i obywateli decyzji. To, co rozgrywało się przed 1989 rokiem w obrębie PZPR i otaczającego ją środowiska, zostało przeniesione na pole funkcjonowania takich instytucji jak Rada Ministrów, Prezydent RP, Sejm i Senat. Dwie ostatnie zainteresowały autora szczególnie w kontekście prześledzenia transformacji ustrojowej, a więc wszystkich ram prawnych, które ukształtowały pozycję i funkcje parlamentu w rzeczywistości politycznej III RP. 


Nie ograniczając się jedynie do badania przemian ustrojowych, autor podjął się także oceny Sejmu i Senatu w praktyce ich funkcjonowania. Wnioski z tego typu obserwacji, choć dalekie od optymizmu, stanowią pewną wartość poznawczą. Mogą także sprowokować do dyskusji na temat zmiany konstytucji i innych przemian ustrojowych, dających szansę na poprawę funkcjonowania państwa.


Przy analizie współczesnego modelu parlamentu nie sposób nie odwoływać się do rozwiązań prawno-ustrojowych, które pojawiły się w historii Polski wcześniej. Tradycja ustrojowa i dorobek praktyki stosowania konstytucji stanowią często inspirację dla twórców prawa. Stąd też sporo miejsca poświęcono w książce na genezę i tło historyczne zachodzących zmian, sięgających roku 1918. Cezurą zamykającą badania jest rok 2001, czyli koniec pierwszej pełnej kadencji parlamentu pod rządami obecnej Konstytucji RP z 1997 roku. Dzięki temu Czytelnik otrzymuje panoramę przemian polskiego parlamentaryzmu na przestrzeni XX wieku.

 


Książka może stanowić atrakcyjną pomoc dla wszystkich, którzy chcą poznać przebieg zmian politycznych w Polsce i ich głównych aktorów oraz zaznajomić się z najważniejszymi procesami decyzyjnymi ostatnich lat.


Z recenzji dr hab. prof. UJ Krzysztofa Szczerskiego

 


Jest to interesujące ujęcie tych zagadnień, pokazujące, że pomimo istnienia wielu opracowań dotyczących omawianego okresu, możliwe i przydatne jest ich uzupełnienie. Opracowanie ma również, m.in. przez uwzględnienie perspektywy porównawczej i ujęcie procesualne, niewątpliwe walory dydaktyczne.


Z recenzji dr hab. prof. UP Krzysztofa Łabędzia

 
 
INFORMACJE DODATKOWE
Rok wydania:
2013
 
Ilość stron:
288
 
Oprawa:
miękka
 
ISBN:
978-83-937150-0-8
 
Autor:
Paweł Momro
 
Numer wydania:
I
 
 
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Twoje dane są w pełni bezpieczne. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z Polityką Prywatności Księgarni Kontrrewolucji
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych
KLIKNIJ i poznaj pełną listę
dostępnych form płatności
 
TWOJE KONTO
NOWOŚCI WYDAWNICZE
DEWOCJONALIA
INFORMACJE
COPYRIGHT BY
 
Różańce
Krzyże
Figurki
Medaliki i krzyżyki
Brelok "Nie wstydzę się Jezusa"
Ryngrafy
Świece
Kropielniczki
Stowarzyszenie Kultury
Chrześcijańskiej im. Ks.
Piotra Skargi 2017
logo