Co się stało i stanie w przyszłości z Francją, przed wiekami ostoją chrześcijaństwa, krajem stanowiącym wzór dla innych? U źródeł powstania państwa, którego potęga i splendor nieodłącznie wiązały się przez wieki z katolicyzmem, stały heroiczne akty wiary. Kolejne krwawe i bezbożne rewolucje przyniosły autodestrukcję Francji, którą zabijały i zabijają nie gwałtowne napaści z zewnątrz, lecz siły odśrodkowe. Procesowi stopniowego samobójstwa „dawnej, dobrej Francji” poświęcone jest Dossier najnowszego, dwunastego numeru „Polonia Christiana”. O chwalebnych i haniebnych etapach dziejów kraju nad Sekwaną piszą m.in. Jacek Bartyzel, Grzegorz Kucharczyk, Luis Dufaur, Sławomir Skiba, Piotr Doerre i Bogdan Dobosz. Pismo publikuje także rozmowę na temat króla Chlodwiga, przeprowadzoną dla brazylijskiego „Catolicismo” w 1500. rocznicę chrztu Francji z nieżyjącą już dziś znakomitą historyk Regine Pernoud.
Z tematyką Dossier znakomicie koresponduje drukowany przez „Polonia Christiana” fragment nowej książki współautora słynnej „Czarnej księgi komunizmu”. Stéphane Courtois napisał „Czarną księgę rewolucji francuskiej”, która ukaże się wkrótce w naszym kraju nakładem wydawnictwa Dębogóra. Fragment, z którym już teraz mogą zapoznać się polscy czytelnicy poświęcony jest licznym analogiom pomiędzy bliźniaczymi przewrotami – francuskim w 1789 roku oraz bolszewickim.
Klimat Polski, wprawdzie dawnej, ale jeszcze bardziej odległej od Polski dzisiejszej w kulturowych realiach niż tylko w czasie, przybliża nam rozmowa z wywodzącą się z rodziny ziemiańskiej Zofią Reklewską-Braun. Artykuły w działach pisma poświęconych naszemu kulturowemu dziedzictwu traktują tym razem też m.in. o katedrze w Chartres (tekst Jacka Kowalskiego), Fra Angelico (autor - Juan Miguel Montes), bożonarodzeniowych szopkach neapolitańskich (Mariusz Affek) i dziełach sztuki staropolskiej z kolekcji krakowskiego Pałacu Erazma Ciołka.
O kulturze kulinarnej i porządku zachowania się przy stole pisze, z nieco odmiennych perspektyw, dwoje autorów – Ewa Polak-Pałkiewicz i Nelson Fragelli.
Sławomir Skiba Ave Crux!
Mieczysław Ryba Manifest ateistyczny „nowej Europy”
Grzegorz Kucharczyk Nowa, świecka tradycja
Wydarzenia
Piotr Doerre Co się stało z katolicką Francją?
Luis Dufaur Gesta Dei per Francos
Historyczny przełom Rozmowa z Régine Pernoud
Jacek Bartyzel Zamordowane królestwo świętego Ludwika
Aleksander Smolarski Francuska Golgota
Grzegorz Kucharczyk Wojna wydana Kościołowi
Franciszek L. Ćwik Dogmaty laickiej pseudoreligii
Bogdan Dobosz Na drodze do kalifatu
Sławomir Skiba Odrzucone wezwanie przyczyną upadku
Stéphane Courtois Od rewolucji francuskiej do październikowej
Leszek Żebrowski Przeciw sowieckiej okupacji
Kardynał Jorge Medina Estévez Wychowanie seksualne?
Ewa Polak-Pałkiewicz Prawdziwa uczta, czyli porządek przy stole
Nelson Fragelli Przepis na miłosierdzie
Korzenie polskości
Wspomnienia z Atlantydy Rozmowa z Zofią Reklewską-Braun
Beata Górecka Klejnoty sztuki staropolskiej
Jacek Kowalski Kamienny wykład wiary
Mariusz Affek Szopki neapolitańskie
Juan Miguel Montes Kaznodzieja pędzla
Leonard Przybysz Na wakacjach
Leszek Żebrowski Narodowa konspiracja na Podlasiu 1939-1952
Jerzy Wolak Czarna księga komunizmu
Piotr Tadeusz Waszkiewicz Kościół w cieniu gilotyny
Bogusław Bajor Operacja przeciwko „swoim”
Nowości wydawnicze
Valdis Grinsteins Królowa pustelników