Katastrofa prezydenckiego samolotu, na pokładzie którego poniosło śmierć wiele wybitnych postaci polskiego życia publicznego nie tylko przyniosła nam – po raz kolejny w ostatnich latach - narodową żałobę i pełne troski pytania o polityczną przyszłość naszego państwa. Ukazała także dwoistość postaw wobec dramatycznych wydarzeń dotykających ludzkiej zbiorowości.
Ogromny religijno-narodowy zryw Polaków w trakcie żałoby stał się bowiem potężnym ciosem zadanym publicznej, jak się wydawało wszechpotężnej dyktaturze relatywizmu, na której politycy ufundowali tak zwaną III RP, nie dokonując wcześniej niezbędnego rozliczenia z komunistycznym totalitaryzmem i nie opierając przyszłości państwa na jedynym trwałym fundamencie - Dekalogu. Czy zatem można patrzeć na smoleńską tragedię tylko w kategoriach doczesnych? Czy katolicy mogą nie dostrzegać znaków czasu, śladów ingerencji Bożej Opatrzności w dzieje poszczególnych narodów? Wreszcie, czy obserwowane przez nas w ostatnim czasie odrodzenie ducha katolickiego i ducha patriotycznego może przynieść nie tylko doraźne, ale i trwałe owoce nawrócenia, a w ślad za nim pozytywną przemianę życia publicznego w Polsce?
Zastanawiają się nad tymi kwestiami autorzy i rozmówcy „Polonia Christiana” w majowo-czerwcowym numerze dwumiesięcznika. Temat najobszerniejszego działu pisma, Dossier, zainspirowany został widocznymi od pewnego czasu pozytywnymi sygnałami dochodzącymi z innego kraju, niegdyś katolickiego, a obecnie pozostającego pod szalonymi rządami lewicowych utopistów. Czy Hiszpania – bo o niej mowa - znowu nawiąże do swojej świetnej tradycji, czy też dopełni prowadzonego przez socjalistów haniebnego dzieła zbiorowej apostazji? Traktuje o tym blok artykułów pod wspólnym hasłem: Przebudzenie katolickiej Hiszpanii?
Jednym z przejawów relatywistycznej cywilizacji śmierci jest zanik szacunku dla ludzkiego życia. Dotyka tej kwestii poruszający artykuł Natalii Dueholm o barbarzyńskiej praktyce wykorzystywania w przemyśle kosmetycznym tkanek zabitych przed narodzeniem dzieci. Druga część magazynu „Polonia Christiana” poświęcona jest tradycyjnie już dziedzictwu chrześcijańskiej Polski i Europy. Pomnikom historii i sztuki, obyczajom i wykwintnej kuchni. Autorzy pisma przybliżają Czytelnikom tym razem m.in. Wawel i zamek Krzyżtopór, hiszpański Escorial, wspaniałą kolekcje włoskiego i francuskiego malarstwa eksponowaną w Luwrze, wreszcie dzieje i dzień obecny uniwersytetów, niegdyś kolebki zdrowej myśli, a dziś coraz częściej sprzeniewierzających się swej misji służenia prawdzie, dobru i pięknu.
Sławomir Skiba …i lud mój nie zrozumiał
Sławomir Olejniczak Jedna żałoba – dwie postawy
W obliczu smoleńskiej tragedii
Bóg Panem czasu i historii Rozmowa z ks. Stanisławem Małkowskim
Triumf Maryi Rozmowa z dr. Antonio Borellim Machado
Roberto de Mattei Przyczyny spustoszenia
Natalia Dueholm Kosmetyki śmierci
Wydarzenia
Juan Miguel Montes Przebudzenie katolickiej Hiszpanii?
Péricles Capanema Dwie Hiszpanie
Piotr Doerre Zapateryzm – rządy fanatyków
o. Marek Raczkiewicz CSsR Inwazja cywilizacji śmierci
Grzegorz Kucharczyk Hiszpańskie antemurale Christianitatis
Wojciech Buchner Gloria hispanica i jej wrogowie
Jacek Bartyzel Nic bez Boga
Aleksander Smolarski W ogniu wojny domowej
Fałszywa prawica i konserwatywna nadzieja Rozmowa z profesorem José Luisem Orellą
Julio Loredo Duchowe alzamiento
Kardynał Jorge Medina Estévez Maryja łaski pełna
Agnieszka Dzieduszycka-Manikowska Płoną kościoły Nigerii
Grzegorz Kucharczyk Krew męczenników w PRL
Jan Tarnawa Tu bije serce Polski
Jacek Kowalski Sarmacka legenda
Augusto de Izcue Stąd sprawowano rządy nad światem
Annamaria Scavo Drogocenny przysmak
Leonard Przybysz Cywilizacja… jednorazowego kubka
Beata Górecka Kolekcja koneserów
Piotr S. Mazur Odnowić uniwersytety
Paweł Sztąberek Jałmużna moralna i niemoralna
Jerzy Wolak Hiszpański probierz
Jerzy Wolak Poradnik życia pobożnego
Jerzy Wolak De profundis…
Leonard Przybysz Modlitwa przed posiłkiem