Rewolucja, której przejawem stał się "spontaniczny" bunt młodzieży studenckiej w roku 1968, miała zadać decydujący cios zachodniej Europie. Czy wydarzenia i postulaty sprzed pięćdziesięciu lat są już jedynie historią?
Celem wydarzeń kojarzonych z rokiem 1968 była totalna kontestacja. Rewolucja ta trwa do dnia dzisiejszego, stała się elementem współczesnej kultury, wykształciła swoje własne mity i strażników stojących na ich czele. Dziś wielu z nich - ówczesnych "buntowników" tworzy nowy, nie tylko europejski establishment dzięki politycznej poprawności. O tym, czym tak naprawdę były wydarzenia roku 1968 pisze Piotr Doerre. Bogdan Dobosz analizuje znaczenie, jakie miały one dla Francji - jej kultury i polityki. Z kolei Grzegorz Kucharczyk wskazuje na konsekwencje, jakie wydarzenia te miały dla Kościoła Katolickiego. Nie zostawia przy tym wątpliwości: Kościół znajdujący się w "soborowym punkcie zwrotnym" nie mógł stawić czoła temu zagrożeniu. Guido Vignelli zwraza uwagę na głębszy aspekt tego problemu: zniszczenie tożsamości - narodowych, rodzinnych, a nawet płciowych. Z kolei Roberto de Mattei podkreśla, że proces ten nie jest nieodwracalny. Rewolucjoniści lat 60-tych pozbawili duchowych dóbr całe pokolenie. Nie zostały one jednak zniszczone, tylko porzucone. Wystarczy do nich wrócić.
Zmysł wiary nie ma nic wspólnego z opinią większości, to odruch pozwalający odróżniać to, co należy do wiary Kościoła od różnych jej deformacji. Znaczenie instynktu wiary jest dziś szczególne - pisze Mateusz Ziomber. Porozumienie z komunistami wepchnie Kościół do klatki dla ptaków - w Watykanie wiedzą, że w Chinach nie ma prawdziwej wolności - mówi w wywiadzie dla magazynu "Polonia Christiana" kardynał Joseph Zen Ze-kiun. Co w obecnej sytuacji oznacza decentralizacja Kościoła? Odpowiedzi na to pytanie udziela Krystian Kratiuk, redaktor naczelny portalu PCh24.pl. Teoogia wyzwolenia nie jest teologią, a jej celem nie jest wolność - tłumaczy z kolei Julio Loredo.
Po niemal trzech dekadach od tak zwanej transformacji obraz naszej kultury za granicą charakteryzują trzy słowa: chaos, wstyd i dekonstrukcja - pisze Roman Motoła w artykule "Jak nas widzą za granicą?". Z kolei o tym, jak Polskę i Polaków przedstawiają Niemcy, pisze Paweł Chmielewski w artykule pt. "Kłamstwem i oszczerstwem". Zakorzeniony za Odrą stereotyp Polaka-katolika-nacjonalisty ma się całkiem nieźle. Kwestie ostatnich wystąpień przeciwko życiu podejmuje z kolei Łukasz Karpiel.
Donald Trump wyrwał się spod "opieki" swoich strategicznych doradców i będzie konskwentnie realizował swoją wizję polityczną, szokując sojuszników jak i rywali - pisze z kolei Agnieszka Stelmach w artykule "Trump przesuwa granice". Mieczysław Ryba analizuje z kolei ideologię Dmytro Doncowa, twórcy ukraińskiego nacjonalizmu.
Tomasz Cukiernik pisze o ciężarach i konsekwencjach związanych z podatkiem VAT, z kolei Jakub Woziński udziela odpowiedzi na pytanie o prawdziwą przyczynę bogactwa krajów protestanckich.
Ponadto w wydaniu: jak świętować niedzielę, filipińscy żołnierze na wojnie w Korei, chór Kaplicy Sykstyńskiej, biblia i rozwody oraz nowości wydawnicze.
Sławomir Skiba W amoku ’68
Mateusz Ziomber Czas zmysłu wiary
Zostali zdradzeni! Rozmowa z kard. Josephem Zen Ze-kiunem
Krystian Kratiuk Czy szalejący w Kościele pożar należy gasić benzyną?
Julio Loredo Czym jest teologia wyzwolenia?
Roberto de Mattei Wciąż ta sama wojna
Piotr Doerre Kiedy rozum śpi, budzą się demony
Valdis Grinsteins Kto lubi utopie?
Krystian Kratiuk Zakaz i wyobraźnia
Łukasz Karpiel Cywilizacyjny bastion pod szatańskim naporem
Paweł Chmielewski Kłamstwem i oszczerstwem
Roman Motoła Jak nas widzą za granicą?
Agnieszka Stelmach Trump przesuwa granice
Mieczysław Ryba Dwie wizje Ukrainy
Tomasz Cukiernik VAT niszczy uczciwych podatników
Jakub Woziński Heretyków skok na gospodarkę
Marcin Jendrzejczak Alternatywa dla współczesnego państwa
Bogna Białecka Rewolucja kulturowa w psychologii
Kinga Wenklar Niedziela wolnego człowieka
Anna Wiejak Zabójcza seksualizacja
Piotr Doerre 1968 – bunt założycielski
Bogdan Dobosz Pięćdziesiąt lat po…
Grzegorz Kucharczyk Kryzys wiary – kryzys cywilizacji
Guido Vignelli Kontestacji ciąg dalszy
Roberto de Mattei Odbudowa jest możliwa?
Kardynał Raymond Leo Burke Objęci spojrzeniem Najświętszej Maryi Panny
Andrzej Solak Filipińska krucjata
Jakub Majewski Katolickie królestwo w sercu Afryki
Jacek Kowalski Wiara i wolność: czy to ma sens?
Jan Gać Kunszt mistrza Trapoli
Krystian Kratiuk Chwalcie, miasta umajone!
Paulina Zgliniecka Kto śpiewa, dwa razy się modli
Jerzy Wolak De pulchritudine belli
Michał Wojciechowski Biblia przeciw rozwodom
Mateusz Ciupka Najstarszy chór świata
Krystian Kratiuk Przyjaciele pożarci przez własne dzieci
Nowości wydawnicze
Leonard Przybysz Komfort dla duszy i dla ciała?
LISTY DO REDAKCJI
Plinio Corrêa de Oliveira Bóg pragnie zbawienia grzeszników całym swym Sercem