Głównym tematem dwumiesięcznika „Polonia Christiana” (nr 9, lipiec-sierpień 2009) jest komunizm. Mija bowiem 20 lat od jego fetowanego hucznie „obalenia” oraz lat 60 od dekretu Ojca Świętego Piusa XII nakładającego ekskomunikę na katolików należących do partii komunistycznych oraz wspierających ugrupowania polityczne ufundowane na tej zbrodniczej ideologii.
O ile niemiecki nazizm doczekał się faktycznego potępienia i osądzenia, komunizm jest wciąż obecny właściwie na całym świecie – choć nie wszędzie w postaci oficjalnie działających partii komunistycznych, to z pewnością w instytucjonalnie wspieranych nowych ideologiach i kulturze. Możemy przeczytać w najnowszej „PCh” m.in. o jego totalitarnym obliczu, bliźniaczym podobieństwie do nazizmu, fiasku polityki układania się przez część katolików (w tym duchowieństwa) z komunizmem, wreszcie o jego obecnych wcieleniach. Piszą o tym m.in. Jacek Bartyzel, Roman Konik, Stanisław Michalkiewicz, Valdis Grinsteins i José Antonio Ureta.
Przebywający w maju w Polsce na serii wykładów dr Paul Cameron, wybitny badacz problematyki homoseksualizmu udzielił obszernego wywiadu Joannie Najfeld. Ta sama autorka w artykule Dr Cameron w objęciach Ministerstwa Prawdy prezentuje kulisy wspomnianej wizyty, zwłaszcza rozpętanej przez „Gazetę Wyborczą” kampanii obelg i dezinformacji wokół osoby naukowca. „Gazecie” oraz prowadzonej przez nią wojnie ideologicznej poświęcony jest obszerny artykuł Grzegorza Kucharczyka, związany z 20. rocznicą początków ukazywania się tego dziennika.
Nie brak w 9. numerze „Polonia Christiana” również artykułów historycznych (Mariusza Affeka o twierdzy chocimskiej, Jacka Kowalskiego o symbolice Drzwi Gnieźnieńskich), teologicznych (kard. Jorge Mediny Estéveza na temat ekskomuniki ciążącej na osobach łamiących przysięgę małżeńską), a także obszernego działu poświęconego sztuce (tym razem twórczości Giotta i malarstwu śląskiemu, prezentowanemu od końca czerwca na wystawie we Wrocławiu). Z kolei, Alejandro Ezcurra przybliża Czytelnikom piękno peruwiańskiego baroku.
Sławomir Skiba Dręczące pytania
Joanna Najfeld Dr Cameron w objęciach Ministerstwa Prawdy
Najpierw bezpieczeństwo, potem współczucie Rozmowa z dr Paulem Cameronem
Grzegorz Kucharczyk Dwadzieścia lat życia w strachu
IV Marsz dla Życia i Rodziny. Fotoreportaż
Wydarzenia
Piotr Doerre Reaktywacja czy kontynuacja?
Jerzy Wolak Popkomuna
Bogusław Bajor Nowe mutacje czerwonej pandemii
Bogdan Dobosz Co się stało z widmem?
Stanisław Michalkiewicz Opium dla ludu
Roman Konik Bliźniacze systemy
Jacek Bartyzel Realizm czy apostazja?
Dawać świadectwo prawdzie Rozmowa z ks. Stanisławem Małkowskim
Valdis Grinsteins Koegzystencja, dialog, akceptacja
José Antonio Ureta Nieoczekiwani sojusznicy komunizmu
Kardynał Jorge Medina Estévez Jak wyjść z ekskomuniki?
Ewa Polak–Pałkiewicz O dzwonieniu w kieliszek
Mariusz Affek Twierdza dwóch wiktorii
Jacek Kowalski Kod Luitiniusa
Alejandro Ezcurra Naón Niewinność i transcendencja
Martino Cisago Sztuka sławiąca świętość
Michela Gianfranceschi Jak Giotto zmienił sztukę XIV wieku
Beata Górecka Malarstwo nowożytnego Śląska
Leonard Przybysz Wjazd cesarza Franciszka Józefa do Krakowa
Radosław Brzózka Człowiek w pytaniach i odpowiedziach
Piotr Toboła-Pertkiewicz Prawda to wolność
Piotr Tadeusz Waszkiewicz Czerwone, brunatne, zielone
Roman Motoła Biskupi niezłomni
Nowości wydawnicze
Artur Wroński Niewymuszenie wyszukane