facebook
 
REGULAMIN  |  O NAS  |  KONTAKT  |  ZAREJESTRUJ | ZALOGUJ
 
 
Transformacja czy niepodległość? - okładka

Transformacja czy niepodległość?

cena: 35,00 zł
dostępna ilość:
stan
 
Powiadom mnie o dostępności tego produktu
W 1989 r. oraz długo potem większość intelektualistów w Polsce unikała słowa "niepodległość" czy "wolność". Zamiast tego, w celu opisania procesów społeczno-politycznych w tym okresie, stosowano termin "transformacja". Po części tłumaczyć można to tym, że procesy nie były raptowne, gwałtowne, nie było zerwania, a raczej była ciągłość intelektualna, personalna oraz instytucjonalna z tym, co było przedtem. A więc z technicznego punktu widzenia "transformacja" pasuje tu lepiej.

Ponadto po części wzdrygano się od słów "niepodległość" czy "wolność", bowiem niektórych, szczególnie adeptów moralnego relatywizmu, odpychały swoim absolutyzmem. Wielu na komunistyczno-liberalnym parnasie przerażonych wręcz było potencjalną możliwością przetłumaczenia tych górnolotnych wartości na język polskiego patriotyzmu, czyli – jak to mówią na Zachodzie – nacjonalizmu. Wybuch "polskiego nacjonalizmu" mógł, między innymi, zakłócić "transformację". 

A teraz mała demonstracja laboratoryjna. Proszę podnieść do góry rozłożoną kartkę. To komunizm. Proszę ją zgnieść całkowicie w dłoni w kulkę. To transformacja. Transformacja polega na tym, że zmieniamy kształt i formę przedmiotu czy materiału, ale jego właściwości nie zmieniają się. Czy – w kontekście tzw. Okrągłego Stołu – z transformacji komunizmu koniecznie wychodzi demokracja? Niekoniecznie. Raczej mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem komunizmu w innej postaci, który jedynie przyjął zasady gry demokratycznej, zachowując w dużym stopniu swój patologiczny charakter i modus operandi. Proszę raz jeszcze podnieść do góry kartkę. Proszę ją spalić całkowicie, a popiół rozsypać. To już nie transformacja, a zupełne zniszczenie materiału. Tak powinno było stać się z komunizmem. To lekcja na przyszłość. (fragment książki)

 
 
INFORMACJE DODATKOWE
Wydawnictwo:
Patria Media
 
Rok wydania:
2014
 
Ilość stron:
352
 
Oprawa:
miękka
 
ISBN:
978-83-932209-8-4
 
Autor:
Marek Jan Chodakiewicz
 
Numer wydania:
I
 
 
TAGI:   #Polska   #III RP  
 
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Twoje dane są w pełni bezpieczne. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z Polityką Prywatności Księgarni Kontrrewolucji
Płatności obsługuje:
Tutaj zapłacisz przez:
lub wiele innych
KLIKNIJ i poznaj pełną listę
dostępnych form płatności
 
TWOJE KONTO
NOWOŚCI WYDAWNICZE
DEWOCJONALIA
INFORMACJE
COPYRIGHT BY
 
Różańce
Krzyże
Figurki
Medaliki i krzyżyki
Brelok "Nie wstydzę się Jezusa"
Ryngrafy
Świece
Kropielniczki
Stowarzyszenie Kultury
Chrześcijańskiej im. Ks.
Piotra Skargi 2017
logo