Coraz powszechniejsza komunikacja przez Internet, wirtualne fora dyskusyjne, niebywała popularność i rozwój portali typu Facebook czy Nasza Klasa – wszystkie te zjawiska stały się polem badania dla socjologów, antropologów, medioznawców. Niektórzy spośród naukowców dostrzegli ich podobieństwo do struktur plemiennych, w jakie przed wiekami organizowała się ludzkość. Cybertrybalizm – powrót do pierwotnych form komunikowania się i budowania wspólnoty – to temat główny najnowszego, 16. numeru dwumiesięcznika „Polonia Christiana”.
Oprócz obszernej analizy wspomnianego zjawiska, pióra José Antonio Urety, przeczytać możemy w tym dziale także o zagrożeniach związanych z mrocznym światem gier komputerowych oraz o problemach współczesnych rodziców starających się w obecnej epoce cyfrowej mimo wszystko wychować swe dzieci w duchu tradycyjnych wartości. Jest też akcent optymistyczny – pisarz, tłumacz i publicysta Lech Jęczmyk przekonuje w rozmowie z magazynem „Polonia Christiana”, że cyfrowy świat nie zdominuje całkowicie ludzkości.
Redaktorzy pisma nie mogli nie poruszyć sprawy gorszących i bluźnierczych wydarzeń, do jakich doszło niedawno na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Czy powrót do próby usunięcia Krzyża Chrystusowego z przestrzeni publicznej, tym razem pod pretekstem neutralności światopoglądowej państwa to wstęp do zapateryzmu w polskim wydaniu?
Artykuł Gianfranco Amato „Cień szariatu” poświęcony jest swoistej prawniczej schizofrenii, w jakiej pogrąża się z wolna Wielka Brytania. Z jednej strony to ojczyzna politycznej poprawności, której jednym z dogmatów jest tzw. równouprawnienie, z drugiej – kraj do tego stopnia przyjazny przybyszom z państw muzułmańskich, że już coraz więcej słychać w nim głosów o potrzebie uznawania w prawodawstwie rozstrzygnięć prawa szariatu nie tylko między muzułmanami, w sprawach rodzinnych i gospodarczych, jak ma to miejsce obecnie (więc także w kwestiach dotyczących kobiet, traktowanych przez islam w sposób podrzędny).
Interesujące materiały znaleźć może czytelnik także w działach poświęconych historii, korzeniom polskości, sztuce – między innymi: skróconą historię antypolonizmu, wizytę na wystawie o sztuce sieneńskiego quattrocenta, artykuł o Dietrichu von Hildebrandzie, opowieść o staropolskim savoir-vivre.
Sławomir Skiba Nocny seans nienawiści
Gianfranco Amato Cień szariatu
Piotr Doerre Od „postpolityki” do hołoty bezbożników
Mieczysław Ryba Wirtualni politycy, manipulowani wyborcy
Ks. Witold Jedynak Zaklinanie rzeczywistości
Bogna Białecka Seksdeprawacja
Módlcie się za tych, co nie zabijają Rozmowa z prof. Robertem Walleyem
Paweł Toboła-Pertkiewicz Trudne powołanie przedsiębiorcy
Wydarzenia
José António Ureta Cybertrybalizm
Świat realny jednak zwycięży Rozmowa z Lechem Jęczmykiem
Grzegorz Pabijan Wirtualny przedsionek zła
Dariusz Zalewski Wychowanie w epoce cyfrowej
Kardynał Jorge Medina Estévez Kapłańskie vademecum
Ks. Gilles Wach ICRSP Prawdziwy obraz kapłana
Grzegorz Braun Klasycy antypolonizmu
Grzegorz Kucharczyk Ku pokrzepieniu serc
Jacek Kowalski Średniowieczny savoir-vivre
Roman Motoła Pamięć świetnego zwycięstwa
Jerzy Wolak Stulecia walki i chwały
Annamaria Scavo Miasto świętej Teresy
Juan Miguel Montes Sieneńskie Quattrocento
Beata Górecka Skarby krakowskich wizytek
Grzegorz Kucharczyk Przeciw mitom i buntom
Jerzy Wolak Zapomniani bohaterowie
Jan Tarnawa Wielki plan „braci”
Jerzy Wolak Obrazki uczące historii
Leonard Przybysz Recepta na radość życia
Arkadiusz Stelmach Poprzez symbol ku Bogu